«غزنی» افغانستان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد
افغانستان شناسی
1397/3/12

 «غزنی» افغانستان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد


شهر تاریخی غزنی امروز طی مراسمی با حضور صدها تن از مهمانان داخلی و خارجی به عنوان مرکز تمدن و فرهنگ جهان اسلام معرفی شد.
خبرگزاری فارس: «غزنی» افغانستان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد

به گزارش فارس، «سیدمخدوم رهین» وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان امروز شنبه در حاشیه برگزاری مراسم نام‌گذاری غزنی به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ جهان اسلام گفت: غزنی محل انتقال فرهنگ از خراسان به شبه قاره و از شبه‌قاره به خراسان، جهان عرب و اروپا بوده است.

وی گفت: اعلام غزنی به عنوان پایتخت تمدن جهان اسلام از سوی مرکز علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان کنفرانس اسلامی (آیسسکو) از بزرگترین افتخارات مردم افغانستان است.

رهین در عین حال از شرکت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات بلندپایه کشورهای جهان اسلام و غرب در این مراسم خبر داد.

رهین مراسم اصلی معرفی غزنی به عنوان پایتخت تمدن جهان اسلام را در مهرماه سال جاری عنوان کرد.

در همین حال «موسی‌اکبرزاده» والی غزنی نیز جشنواره امروز را که به مدت یک هفته در غزنی ادامه خواهد داشت، مقدمه مراسمی دانست که قرار است مهرماه سال جاری در شهر غزنی برگزار شود.

در نشست وزراى فرهنگ کشورهاى اسلامى در سال ٢٠٠٧ میلادى در لیبی، تصمیم گرفته شد تا غزنى به به عنوان پایتخت تمدن اسلامى معرفی شود.

آیسسکو به خاطر قدردانی از نقش تاریخی شهر غزنی در ترویج فرهنگی اسلامی و نهادینه‌سازی ادبیات فارسی، این شهر را  در سال 2013 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی کرد.

شماری از هیئت‌های خارجی از جمله هیئت جمهوری اسلامی ایران با حضور «سیدمحمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم شرکت بوده بودند.

ده‌ها تن از مقامات عالی رتبه دولتی و اعضای شورای ملی افغانستان نیز در مراسم معرفی شهر غزنی به عنوان مرکز تمدن جهان اسلام حضور داشتند.