بیانیه انجمن فرهنگی یاسین
اخبار پیام یاسین
1393/8/23

بیانیه انجمن فرهنگی یاسین
« و جمعی از علما و طلاب ارزگان خاص به مناسبت شهادت شهدای اخیر ارزگان خاص و اوضاع حساس و خطرناک منطقه»


قال الله تعالی فی قرآنه الکریم:
«وَ مَن یَقتُل مُؤمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزَائُهُ جَهَنَّمُ خَالِداً فِیهَا وَ غَضِبَ اللهُ عَلَیهِ وَ اَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِیماً»:
«هرکس عمداً مؤمنی را بکشد، مجازاتش جهنم است؛ برای همیشه در آنجا می‌ماند؛ خدا بر او غضب می‌کند؛ او را از رحمتش دور می‌نماید و عذابی بزرگ برایش آماده می‌سازد.» (نساء/9۳)
با نهایت تأسف و تأثر، مردم قهرمان ارزگان خاص، به خصوص مردم مظلوم جوی نو ششپر، یک بار دیگر در سوگ عزیزان خود که توسط گروه وحشی و قسی القلب طالبان، به شهادت رسیده‌اند، عزادار شدند. اخیراً گروه سفاک و بی‌رحم طالبان، دو نفر از مردم مظلوم جوی نو ششپر به نام‌های خانم «گل چمن مظفری» و آقای «چمن علی اشرفی» را بدون هیچ گناه و تقصیری به شهادت رسانده‌است و هر روز مردم از هر دو طرف، هم از طرف دولت و هم از طرف طالبان مورد ظلم و اذیت و آزار قرار می‌گیرند.
انجمن فرهنگی یاسین و علما و طلاب ارزگان خاص، ضمن محکوم کردن جنایت‌های سبعانه و غیرانسانی گروه تروریستی طالبان، به ارواح پاک شهیدان درود می‌فرستند و شهادت این عزیزان همیشه جاوید را به مردم شریف و شهیدپرور ارزگان خاص و شما حضار محترم و به خصوص خانواده‌های داغدار این شهیدان تسلیت و تعزیت می‌گویند و باتوجه به شرایط بسیار حساس و خطرناک ارزگان خاص نکاتی را یادآور می‌شوند:
1- مردم ارزگان خاص سال‌هاست که در آتش خشم و کینه گروه خون آشام طالبان می‌سوزند. چه در زمان حکومت طالبان و چه بعد از آن، ستم‌هایی فراوان از سوی این گروه بر مردم ما روا داشته شده‌اند. علما، بزرگان، مردم عادی، جوانان، پیران، زنان و کودکان به بهانه‌های واهی از سوی این گروه مزدور مظلومانه ترور و شهید شده‌اند. بعد از حکومت طالبان نیز، بر اثر بی‌کفایتی دولت قبلی و همچنین دولت وحدت ملی، گروه فاشیستی- تروریستی طالبان، ظلم و کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌گناه، عدالت‌طلب و صلح‌جوی ما را ادامه دادند و تنها از سال 1383 به بعد بیش از صد نفر به شهادت رسیده‌اند و چندین منطقه تخلیه شده‌اند.ما مردم ارزگان خاص از دولت افغانستان می‌خواهیم که جلواین همه ظلم و ستم گروه طالبان را بگیرد.
2- بر اساس قانون اساسی افغانستان، از مهمترین و اساسی‌ترین وظایف دولت، تأمین امنیت، حفاظت از جان، مال، ناموس و حقوق شهروندان و جلوگیری از هرگونه تعدی، ترور و گروگان‌گیری در تمام مناطق کشور، آن‌هم بدون هیچ‌گونه تبعیض قومی و مذهبی است. اما اگر دولت همچنان نسبت به این تکلیف اساسی و بنیادی خود بی‌تفاوت باشد و به سیاست تبعیض‌آمیز و فاشیستی خود ادامه دهد، به حکم قرآن کریم که می‌فرماید: «فَمَنِ اعْتَدَى عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُواْ عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَیْکُمْ»(بقره/۱۲۴) حق دفاع و مقابله به مثل، حق مسلم دینی و انسانی یکایک ملت مسلمان افغانستان، از جمله مردم قهرمان و شهیدپرور ارزگان خاص است. مردم و جوانان غیور ارزگان خاص، تا پای جان از سرزمین، ناموس، هویت دینی و حقوق سیاسی و اجتماعی خود پاسداری و دفاع خواهند کرد.
3- گروه‌های فاشیستی- تروریستی و حامیان دولتی آنان و همه کسانی که به این گروه‌ها پناه می‌دهند و از آنها حمایت می‌کنند، باید بدانند که سیاست تصفیه قومی و دامن زدن به تفرقه مذهبی، به نفع هیچ قوم و مذهبی در افغانستان نیست، زیرا شعله‌ور ساختن جنگ قومی و مذهبی، علاوه بر این‌که هیچ‌گونه توجیه منطقی و شرعی ندارد، خسارت‌های فراوان و جبران ناپذیری را برای همه اقوام و پیروان مذاهب اسلامی به بار خواهد آورد.
4- انجمن فرهنگی یاسین و علما و طلاب ارزگان خاص، بر دوراندیشی، تدبیر، وحدت و انسجام هرچه بیشتر مردم ارزگان خاص، تأکید دارند که دستور قرآن کریم «وَ اعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعاً وَ لاَ تَفَرَّقُواْ» (آل عمران/۱۰۳) را سرلوحه زندگی اجتماعی خود قرار دهند و در این شرایط حساس و سرنوشت‌ساز، باید هرگونه منافع شخصی، گروهی، منطقه‌ای و قومی را کنار بگذارند و با صداقت و مسئولیت‌شناسی، از شرایط پیش آمده برای تعمیق هرچه بیشتر انسجام و وحدت مردم و نیز افزایش توانمندی و آمادگی آنان در برابر تهدیدها استفاده نمایند. ما معتقدیم که اگر به جای اقدامات مقطعی به فکر اقدامات اساسی و بلندمدت باشیم، می‌توانیم تهدیدهای موجود را تبدیل به فرصت نموده، دندان طمع دشمنان را درآورده و خطرات را به صورت اساسی بر طرف نماییم.
5- از همه نمایندگان مردم در پارلمان، به خصوص نمایندگان مردم ولایت ارزگان، مجدانه می‌خواهیم که به وظیفه نمایندگی خود در قبال مردم عمل نموده، دولت و شخص رئیس جمهور را مجاب سازند که به وظایف و تکالیف روشن خود در قبال تأمین امنیت جانی و مالی همه شهروندان و تحقق عدالت اجتماعی، عمل نماید.
6- از بزرگان و رهبران شیعه و هزاره می‌خواهیم که به سکوت و محافظه‌کاری خود پایان دهند و به جای اصل قرار دادن منافع شخصی و رقابت‌های ناسالم سیاسی، به مسؤلیت‌های عظیم و تاریخی که بر دوش دارند بیاندیشند و با شجاعت و شهامت از حقوق مردم خود دفاع نمایند.
7- از همه هموطنان گرامی در داخل افغانستان، به خصوص علما و دانشجویان و مهاجرین عزیز مقیم کشورهای خارجی، از جمله ایران، پاکستان و کشورهای اروپایی، امریکا، کانادا و استرالیا تمنا داریم که صدای مظلومیت مردم ارزگان خاص به‌خصوص منطقه ششپر را به گوش ارک نشینان و جهانیان برسانند و همچنین از مهاجران عزیز تمنا داریم که در صورت ضرورت به کمک‌های نیروی انسانی و مالی برای دفاع از عزت و شرف، ناموس و سرزمین خود، از هیچ‌گونه کمکی دریغ نورزند.
و السلام علیکم و رحمت الله
انجمن فرهنگی یاسین و جمعی از علما و طلاب ارزگان خاص
31/2/1395

 

درباره ی نویسنده
جناب آقای سلمان علی رحیمی