غدير افضل الاعیاد
باورهای دینی
1397/3/12


عید غدیر یعنی روزی پیروزی حق بر باطل وروز پیمان اخوّت وبرادری که آرما ن دیرینه دین مبین اسلام است وامروز بر اثر توطئه های دوشمن بکلی از اجتماع مسلمانان برداشته ویا خیلی کم رنگ ، غدیر رو زهمبستگی اسلامی بر اساس قرآن وسنت ، غدیر روز مأیوس کردن دوشمن  و روز خاک مالی بینی شیطان به وفتح عظیم، غدیر یعنی تجلیل ازعدالت وهمه ای خوبی ها وطرد نمودن ظلم وپلیدی ها ، غدیر یعنی تداوم راه  رسالت ونبوت، وبیعت باولایت وروز تجدید پیمان باموعود جهانیاه مهدی اخرالزمان - عجل الله تعالی فرجه الشریف - .
غدیر یعنی امید شیعیان به پر چم سبز توحید درسرتا سر گیتی ، وغدیر یعنی عید واقعی  به تمام معنی ، غدیر یعنی روز تعیین اوصیاء ازجانب خداوند منان برای همه انبیاء ، یوم الله اکبر یعنی روزی امامت امیر مؤمنان علی بن ابی طالب -  علیهماالسلام-
واین وقعیت مفوم عید غدیر در روایتی امام رضا علیه السلام آمده است
ازآنجا که حضرت می فرماید:«... روز عيد غدير همان روزيست كه خداوند دين را كامل گردانيد و حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله على عليه السلام را بعنوان خلافت و حكومت براى مردم برگزيد، و فضيلت و وصايت او را آشكار كرد، و آن روز را روزه مى‏گرفت.
روز غدير را روز كمال ميگويند، و روزى كه شياطين رانده ميشوند، روزى كه در آن اعمال شيعيان و دوستان آل محمد پذيرفته ميگردد، و آن روزى است كه در آن خداوند اعمال مخالفين را رد ميكند و آن‏ها را ناچيز ميشمارد.
روز عيد غدير روزى است كه جبرئيل عليه السلام كرسى مخصوصى را كه خداوند كرامت كرده در مقابل بيت المعمور قرار ميدهد و بالاى آن ميرود، و فرشتگان پيرامون وى را فرا ميگيرند و بر محمد درود و تهنيت ميفرستند و براى شيعيان على و اولاد او عليهم السلام و دوستان آنها استغفار ميكنند،.
غدير روزى است كه خداوند كاتبان اعمال مردم را فرمان ميدهد كه از نوشتن اعمال دوستان اهل بيت و شيعيان آنها خوددارى كنند، و به احترام محمد و على از آنان درگذرند. .
غدير روزيست كه خداوند آن را براى محمد و آل او مخصوص گردانيده و كسانى كه در آن روز عبادت كنند و يا بر اهل و عيال خود انفاق نمايند و به دوستان خود نيكى كنند مورد لطف و احسان پروردگار قرار ميگيرند، خداوند در آن روز سعى و كوشش شيعيان را تقدير ميكند و گناهان آنها را مى‏آمرزد، و اعمال آنها را قبول ميكند،
آن روزى است كه اندوه‏ها در آن برطرف مى‏شود و گناهان فرو ميريزد، و روزى است كه در آن عطاها و بخششها داده مى‏شود.
غدير روزى است كه در آن علم و فضيلت نشر ميگردد، و روز مژده و بشارت و عيد اكبر است، و در آن دعا مستجاب است.
غدير روزى است كه در آن بايد جامه نيكو پوشيد و لباسهاى سياه را از بدن دور كرد، و آن روزى است كه غمها در آن زدوده مى‏شود، و گناهان شيعيان امير المؤمنين عليه السلام آمرزيده مى‏شود.
غدير روزى است كه در آن نسبت به كارهاى خير بايد سبقت گرفت، و روزى است كه در آن بايد به محمد و آل محمد بسيار صلوات فرستاد.
غدير روزى است كه خداوند در آن روز دين اسلام را كامل كرد و آن را پسنديد، و روز عيد آل محمد عليهم السلام ميباشد، و روز قبول اعمال و استراحت مؤمنين است، و روزى است كه بايد از خداوند درخواست‏هاى زيادى كرد، و با يك ديگر داد و ستد نمود.
روز غدير روز دوستى و رسيدن به رحمت خداوند است.
غدير روز پاكى و ترك گناهان بوده و روزى است كه در آن بايد خداوند را عبادت كرد و روزه‏داران را افطار داد، هر كسى در روز غدير روزه‏دار مؤمنى را افطار دهد مانند اين است كه گروهى را افطار داده باشد.
غدير روز تبريك و تهنيت است كه گروهى را تبريك ميگويند و هر گاه مؤمنى برادرش را ملاقات كند ميگويد: «الحمد للَّه الذى جعلنا من المتمسكين بولاية امير المؤمنين و الائمة عليهم السلام»». روز غدير بايد در چهره‏هاى مردم تبسم كرد و با مؤمنين با روى گشاده گفتگو نمود، هر كس روز غدير با برادران ايمانى خود با چهره خندان روبرو شود خداوند نيز روز قيامت با نظر رحمت به وى نگاه خواهد كرد، و هزار حاجت او را روا خواهد نمود، و براى او در بهشت قصرى از لؤلؤ سفيد خواهد ساخت، و چهره‏اش را نورانى ميكند.
غدير روز زينت است، هر كس روز غدير خود را زينت كند خداوند گناهان او را مى‏آمرزد، و فرشتگان را مبعوث ميكند تا براى او حسنات بنويسند، و درجات او را بالا برند، و اگر در آن سال بميرد شهيد مرده است، و اگر زنده بماند خوشبخت مى‏شود. .
 غدیر یعنی روزی که  از آدم تاخاتم پیامبران الهی این روزباعظمت جشن گرفتند وازعظمت وقداست وعدالت پیامبر اسلام ، ووصی اوامیرمؤمنان وفرزندان پاکش بویژه ولی عصر - عجل الله تعالی وفرجه الشریف -  که این غدیر واقعی را تحقق خواهد داد ، تجلیل می کردند وبه اوصیای خود توصیه می کردند که دراین روز محفل سروروشادی بر پا کنند واز زحمات پیامران الهی تجلیل وبرای تحقق غدیر واقعی با نهایت تلاش شان بکوشند ، وامام زمان شان تجدید پیمان نمایند . وما هم به تبع ازپیامبران الهی واوصیایی انها این یوم الله غدیر را عید می گیریم وبا ولی نعمت مان صاحب العصر والزمان تجدید پیمان می کنیم ، وبرای تحقق غدیر واقعی سعی وتلاش می کنیم تا  به واقعیت غدیر پی ببریم وبه   جامعه جهانی غدیر را آن طوری که معرفی کنیم ، به امید آن روز که اوبیاید ویمن قدوم مبارکش تمام عالم از یوم الله غدیر تجلیل کنند واین روز را عید بگیرند.
بنا به فرمایش أئمّه اطهار – علیهم السلام – یوم الله غدیر بزرگترین عید دردین مبین اسلام یاد شده است ، که شکر خدا مذهب حقّه شیعه از این برکت عظیم الهی بهرمند هستند وبنا به فرمایشات رهبران شان این یوم الله اکبر را عید می گیرند وبه سپاس از خدای متعال این ازمقام ولایت وامامت در این روز با عظمت تجلیل می کنند.
درکلام امام صادق – علیه السلام – این روزبه عید الله اکبر یاد شده حضرت می فرماید :« و هو عيد اللَّه الأكبر»  ودر جای دگر از آن به بهترین عید اسلامی یاد می کند می فرماید:« هذا يومٌ عظيمٌ عظّم اللَّه حرمته على المؤمنين، و أكمل لهم فيه الدين، و تمّم عليهم النعمة، و جدّد لهم ما أخذ عليهم من العهد و الميثاق».  این[غدیر] روز بزرگی است ، که خداوند برای مؤمنین این روز را بزرگ وبا عظمت قرار دادند، ودین مؤمنین را در این روز کامل نموده،و نعمت خویش را برآنان تمام کرده است ، واین روز رابرای مؤمنین روز تجدید عهد وپیمان [با امام زمان شان ] قرار داده است .  
    عبدالله بن فضل هاشمی ازامام صادق وحضرت ازپدرانش - علیهم السلام – وازرسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل می کند که رسول خدا فرمود:
«يوم غدير خُمّ أفضل أعياد أُمّتي، و هو اليوم الذي أمرني اللَّه تعالى ذكره بنصب أخي عليّ بن أبي طالب عَلَماً لأُمّتي يهتدون به من بعدي، و هو اليوم الذي أكمل اللَّه فيه الدين، و أتمَّ على أُمّتي فيه النعمة، و رضيَ لهم الإسلام ديناً».  روز غدیر خمّ بر ترین عید امّت من است ، وآن روزی است که خداوند بمن دستور داد برادرم علی بن ابی طالب علیهماالسلام  را رهبر برای امّتم قرار دهم که بعد ازمن به سبب او هدایت شوند؛ وآن روزی است که خداوند دین را درآن روزکامل نمود ، ونعمت را برامّتم تمام کرده،  و اسلام را به عنوان آئين (جاودان) شما پذيرفتم‏.
مفضل بن عمرارامام صادق عليه السلام  نقل مي كند كه حضرت براي من  فرمود:
«:اذا كان يوم القيامة زفّت أربعة ايّام إلى اللّه عزّ و جلّ كما تزفّ العروس إلى خدرها: يوم الفطر و يوم الأضحى و يوم الجمعة و يوم غدير خم، و يوم غدير خم بين الفطر و الأضحى يوم الجمعة كالقمر بين الكواكب، و انّ اللّه ليوكّل بغدير خم ملائكته المقرّبين، و سيّدهم يومئذ جبرئيل عليه السلام، و أنبياء اللّه المرسلين، و سيدهم يومئذ محمد صلّى اللّه عليه و آله، و اوصياء اللّه المنتجبين، و سيّدهم يومئذ أمير المؤمنين، و أولياء اللّه، و ساداتهم يومئذ سلمان و أبو ذر و المقداد و عمار، حتّى يورده الجنان كما يورد الراعي بغنمه الماء و الكلاء.»  زمان که قیامت می شود چهار روز تزیین شده در پیشگاه خداوند حاضر می شود مثل عروس که به خانه شوهر می رود زینت داده می شود. وآنها روزعید فطر وعید قربان و روزجمعه ویوم الله غدیر خمّ است، وروز غدیر خمّ دربین آنان مانند ماه دربین ستاره گان است. وهمانا خداوند موکل نموده بغدیر خم ملائکه درگاه مقرب شان را که سرورملائکها درآنروز جبرئیل هستند وخداوند موکل کرده درغدیر خمّ انبیاء مرسلینش را که سیدوسرورآنان محمد صلی الله علیه واله وسلم است، وخداوند موکل کرد به غدیرخمّ اوصیاء برگزیده شان راکه سرور وسالارآنان امیر المؤمنین علی علیه السلام  است ، وخداوند موکل کرد اولیائش راکه سرور آنان ابوذر وسلمان ومقدادوعمّار، هستند؛ تااینکه مانندچوپان که  گلّه گوسفندش را برای آب خوردن می آورد ، وارید بهشت می شودند.
بزنطی یکی ازیاران بر جسته ای امامان معصوم علیهم السلام است. درمیان هزاران صحابی که معاصر امامان بودند، چهره درخشانی همچون بزنطی ازبیست تن تجاوز نمی کند. منابع رجالی نام کامل اورا"احمدبن محمدبن ابی نصر بزنطی" نقل کرده اند، وی از زبان امام رضا علیه السلام روایتی نقل نموده که ازبین روایات غدیر بی تردید کم نظیر تر است واگر عمری را تربین کتالها ومحامع روایی سپری کنیم ، کم تر همسنگ این روایت می یابیم وهمین کم نظیر بودن ارزش وجایگاه ویژه ای به این روایت می دهد. بزهطی می گوید: حضرت رضا علیه السلا م فرمود:
« و اللّه لو عرف الناس فضل هذا اليوم بحقيقة لصافحتهم الملائكة في كلّ يوم عشر مرات‏»  سوگند به خدا اگرمردم ارزش این روز را آن گونه که هست، بداند ملائکه خداوند روزی ده بار با انان مصافحه خواهند کرد.
 آیت الله سید صادق شیرازی درکتاب نسیم هدایت آورده است :" درروایات وموضوعات دگر چنین روایت وجود ندارد که درآن به مصافحه ملائکه با بندگان خدا اشاره شده باشد که این تعبیر درشأن یوم الله غدیر بی نظیر است . مصافحه و دست دادن یک احترام ،تقدیروتشکر واظهار علاقه است . ازدگر سو فرشتگان مانند آدمیان نیستند که بی مبنا واساس با هر کسی رفتار مهر آمیز داشته باشد ، چراکه ملائکه های خداوند از این رو هرگز نا فرمانی خدا نمی کنند . وقرآن کریم می فرماید: « لا يَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُم‏ »  هرگز از فرمان خداوند سرپیچی نمی کنند.
ابی الحسن لیثی می گوید :
عده ای از دوستان وشیعیان امام صادق علیه السلام  درکنارش حضور داشتند وحضرت فرمود: «أ تعرفون يوماً شيّد اللَّه به الإسلام، و أظهر به منار الدين، و جعله عيداً لنا و لموالينا و شيعتنا؟» آیا روزی راکه خداوند محکم وستوار کرد اسلام وستون دین را وقرار داد آن روز را عید برای ما[اهل البیت علیهم السلام] وبرای دوستان وشیعیان ما ، می دانید ؟
همه گفتند: خداورسولش داناتر است . سرورم آن روز [عید]فطراست ؟ حضرت فرمود: نه آن روز نیست . همه گفتند: پس آن روز [عید] قربان است؟  وحضرت فرمود:«لا، و هذان يومان جليلان شريفان، و يوم منار الدين أشرف منهما، و هو اليوم الثامن عشر من ذي الحجّة.»  خیر، این دو روز باعظمت وشریف هستند. وروزی اعلام ومنار دین با عظمت تر وباشکوه تر از این دو است، وآن روزی هجدهم ذی الحجه است.


پی نویشت:

  - علامه امینی (راه)، الغدير فى الكتاب و السنه و الادب، ج‏1، ص: 533.
  - علامه امینی (راه)،الغدير فى الكتاب و السنه و الادب، ج‏1، ص: 533.
  - علامه امینی(راه)،الغدير فى الكتاب و السنه و الادب، ج‏1، ص: 529.
  - سید بن طاووس(راه)، الإقبال‏بالأعمال‏الحسنة،ج2 ص 264 فصل(7) فيما نذكره أيضا من فضل يوم الغدير.
  -عزیز الله عطاردی، مسند الإمام الرضا عليه السلام، ج‏2، ص: 21.
  -التحریم /7.
  -ایت الله سید صادق شیرازی ، نسیم هدایت ، ج2/40.
  -علامه امینی(راه)، الغدير فى الكتاب و السنه و الادب، ج‏1، ص: 533.