علت بیماری نبی مکرم اسلام ص
سیره اهل بیت
1396/11/7

علت بیماری نبی مکرم اسلام ص 
در تاریخ به نکات بر می خوریم که حضرت توسط زهری که زن یهودی گوشت گوسفند که به حضرت داده بوده حضرت مسموم شدند و این سم در بدن حضرت اثر نموده تا اینکه از همین بیماری به رحلت می نمایند.
و از طرفی هم از حضرات مصومین علیهم السلام  روایت داریم که پیامبر اسلام را مسموم نمودند و به چند از اسناد این مطلب اشاره می شود:
1- دكتر محمد ابراهيم آيتى‏ در تاریخ پیامبر اسلام به این مطلب اشاره نموده می نویسد: زينب دختر «حارث» و همسر «سلّام بن مشكم» يهودى گوسفندى بريان كرد و پرسيد كه: رسول خدا به كدام عضو گوسفند بيشتر علاقه‏مند است؟ چون به او گفتند:
به پاچه گوسفند، پاچه‏اى را مسموم كرد و براى رسول خدا هديّه آورد. رسول خدا پاره‏اى از گوشت آن در دهان گرفت، اما آن را فرو نبرد و از دهان انداخت و گفت:
اين استخوان به من مى‏گويد كه: مسموم است.
 «بشر بن براء بن معرور« كه همراه رسول خدا غذا مى‏خورد - نيز پاره‏اى از گوشت مسموم برگرفت و جويد و خورد و به همان جهت  در گذشت. رسول خدا «زينب» را خواست و از وى حقيقت حال را پرسيد، او هم اعتراف كرد. پس به او گفت:
چه چيزى تو را به اين كار وادار كرد؟ گفت: با قبيله من چنان كردى كه بر خودت پوشيده نيست، با خود گفتم: اگر پادشاهى باشد از دست وى آسوده مى‏شوم، و اگر پيامبرى باشد از مسموم بودن آن خبر خواهد يافت. رسول خدا از وى درگذشت.
ابن اسحاق روايت مى‏كند كه: رسول خدا در مرض وفات خود به «أمّ بشر»: دختر «براء بن معرور» كه براى عيادت وى آمده بود گفت: اى «أمّ بشر» از همان خوراكى كه با برادرت در «خيبر» خورده‏ام اكنون رگ دلم قطع مى‏شود، بدين جهت مسلمانان رسول خدا را علاوه بر افتخار نبوّت، داراى مقام شهادت هم مى‏دانستند.( آيتى دكتر محمد ابراهيم ‏تاريخ پيامبر اسلام ‏ص:507 دانشگاه تهران ‏سال چاپ: 1378 ش) و( مهدوى دامغانى‏ دكتر محمود  ترجمه مغازى واقدى ،ص:518نشر دانشگاهی سال چاپ: 1369 ش‏.) و (ابن هشام حميرى معافرى، ‏السيرة النبوية، ج‏2،ص:338، دار المعرفة، مكان نشر: بيروت
2- و در احاديث معتبره وارد شده است كه: آن حضرت به شهادت از دنيا رفت، چنان كه صفّار به سند معتبر از حضرت صادق عليه السّلام روايت كرده است كه در روز خيبر زهر دادند آن حضرت را در دست بزغاله چون حضرت صلّى اللّه عليه و آله و سلم لقمه‏اى تناول فرمود، آن گوشت به سخن آمد و گفت: يا رسول اللّه! مرا به زهر آلوده‏اند. پس حضرت در مرض موت خود مى‏فرمود كه: امروز پشت مرا در هم شكست آن لقمه كه در خيبر تناول كردم، و هيچ پيغمبر و وصيّى پيغمبرى نيست مگر آن كه به شهادت از دنيا بيرون مى‏رود.
و در روايت ديگر فرمود كه: زن يهوديّه آن حضرت را زهر داد در ذراع گوسفندى و چون حضرت قدرى از آن تناول فرمود آن ذراع خبر داد كه من زهر آلوده‏ام پس حضرت آن را انداخت، و پيوسته آن زهر در بدن آن حضرت اثر مى‏كرد تا آن كه به همان علّت از دنيا بيرون رفت. صلوات اللّه عليه و آله. (محدث قمى‏،  منتهى الآمال في تواريخ النبي و الآل، ‏ناشر: دليل‏، مكان نشر: قم‏سال چاپ: 1379 ش‏)
با توجه به این مطالب می توان گفت که حضرت به شهادت رسیده وطبق این حدیث که امام حسن علیه السلام از رسول الله نقل شده (ما منا إلا مقتول أو مسموم‏)  پیامبر هم به شهادت رسیده است.( محمدى رى شهرى و همكاران‏، حكمت نامه پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله و سلم، ج‏12،ص:8،)